Zvolte jazyk

Leporela autorky Barbory Tydlitátové

 

V muzejní prodejně na náměstí máme pro návštěvníky úplnou novinku. Autorská leporela Barbory Tydlitátové. 

Jizerskohorské draho-kámky jsou dva příběhy v podobě leporela a čtyř vložených pohledů. Jsou součástí širšího uměleckého projektu Glassglomerate, který sleduje lokální geologickou kuriozitu Jablonecka a Železnobrodska: před-spotřební odpad sklářského a bižuterního průmyslu, který se "vsakuje" do místní krajiny. Tou je následně pohlcen, přetvářen a znovu vyvrhován. Sbírání těchto sklářských reliktů, tzv. "pokládků", je po generace magicky přitažlivá činnost pro malé i velké, místní i navštěvující. Projekt Glassglomerate je občasně mapován na instagramové adrese strep_(mezera)_ . První příběh, Hornina Hrudka, nahlíží na horninu budoucnosti jako na živou bytost, která skrze sen prožívá zkušenost z období svého vzniku - antropocénu. Druhý příběh mapuje zážitky Ulity Lady, která se jednoho dne náhodou stává úkrytem pro drahocenné pokládky. Oba příběhy se prolínají po křivce ulity, a spirálovitě tak vstupují do našeho lineárního vnímání času. Příběhy jsou ilustrovány fotografiemi s nádechem divadelních kulis. Každé leporelo zdobí korálek či skleněný knoflík, relikt nalezený v krajině.

LSD 2023
LSD 2023
LSD 2023

 

 

 

 

 

 

 

Výstava LSD 2023

 

Výsledky sympozia Letní sklářské dílny 2023 jsou nyní k vidění ve sklářské expozici. Uvidíte práce zahraničních sklářských výtvarníků i výsledky renomovaných českých uměleckých sklářů. Kari Mølstad se ve své práci inspirovala norskou krajinou. Jeanne-Sophie Aas využívá především optických kouzel křišťálového skla. Martin Grosman ve spolupráci s firmou Detesk zhotovil démonické skleněné šperky. Milan Krajíček originálně pracoval s litím do formy a vytlačováním skleněné hmoty, vznikly tak úchvatné skleněné objekty. Jan Exnar pracoval především s formou ze sibralu a nechal vzniknout monumentálním křišťálovým objektům. Mezi sympozisty byli též Soňa Třeštíková a David Suchopárek a Ingrid Račková (Studio IRDS), a abychom neprozrazovali příliš, přijďte se na jejich díla podívat osobně.

Letní sklářská dílna se tradičně odehrává v úzké spolupráci se SUPŠS Železný Brod, kde i převážná část uměleckých objektů vznikla.

Výstava je přístupná od 2.5. 2024 do 13.9.2024

LSD 2023
LSD 2023
LSD 2023

Velikonoční jarmark na Bělišti

 

Jarmark v národopisné expozici se koná každoročně týden před Velikonocemi, a jelikož Velikonoční pondělí v roce 2024 připadá na 1. dubna, uskuteční se letos těsně po nástupu jarní rovnodennosti. Může se stát, že bude Běliště zapadané vrstvou sněhu a tak se budeme snažit vytvořit jarní atmosféru alespoň uvnitř domu. 

V prostorech roubeného stavení si návštěvníci budou moci vybrat z velkého množství řemeslných výrobků, ke koupi budou především jarní dekorace, květiny, řehtačky a klapačky, kraslice, pomlázky, perníčky ad. K zahřátí se jistě bude hodit přichystané občerstvení s Bělišťákem, teplým moštem, jarní polévkou, čerstvými koláči, mazanci či jidáši. Výtvarnou dílnu pro děti připraví DDM Mozaika a RC Andílek. Tradičně se připojí místní Sdružení zdravotně postižených s výrobky ze své dílny. Návštěvníci se mohou těšit na páteční vystoupení swingového souboru Základní umělecké školy pod vedením Rudy Müllera (od 16.45 hod.). V neděli od 14. hodiny odehraje loutkový soubor Na židli pohádku „O Slepičce Kropenaté“.

Těšíme se na Vaši návštěvu.

Zdenek Juna
Nová expozice
interier muzea

Nová expozice: prvotřídní vizuální zážitek

 

Naše nová expozice uměleckého skla slibuje prvotřídní vizuální zážitek pro všechny návštěvníky. Při realizaci nové expozice jsme kladli důraz na hledání nejoptimálnějších světelných podmínek, které jsou pro expozici skleněných exponátů zásadní. Správné světlo je totiž pro nacítění skleněných exponátů ten nejdůležitější faktor.

 

V sále Libenského a Brychtové jsou skleněné plastiky umístěny v měkkém rozptýleném denním světle tak, aby vynikla jejich monumentalita a zároveň křehkost. Část expozice je naopak bez přístupu denního světla a jednotlivé exponáty jsou nasvícené tak, aby vynikly jemné rytiny, malba, či precizní broušení. Výstavní plochu rozšiřujeme nově o expozici železnobrodského figurkářství, kterou návštěvníkům podáváme neobvyklou formou.

 

Pro naše nejmenší návštěvníky jsme připravili dětský koutek, kde si mohou užít navlékání korálků a zapojit se do tvůrčích aktivit. Interaktivní pracovní listy a hra o skle na dotykových displejích zpříjemní čas strávený v muzeu a přiblíží jim fascinující svět skleněných výtvorů. V dětském koutku je pro děti přichystána rozměrná kuličkodráha, od které se nebudou chtít odtrhnout.

 

V muzeu můžete zhlédnout kultovní krátké filmy o skle, jako například Inspiraci od Karla Zemana nebo Skleněnou suitu od Karla Barocha. Na interaktivních displejích se dozvíte více o železnobrodském sklářství, jeho historii a technikách.

 

Nemůžete odejít s prázdnou! Naše muzejní prodejna nabízí zboží od místních sklářů, které si můžete odnést jako jedinečný suvenýr nebo originální dárek. K mání jsou publikace, katalogy, monografie a brožury se sklářskou a historickou tematikou a nechbějí ani pohlednice a turistické suvenýry.

 

Těšíme se na vaši návštěvu a věříme, že naše nová expozice uměleckého skla vás okouzlí a poskytne vám nezapomenutelný kulturní zážitek.

Zdenek Juna
Nová expozice
interier muzea

Hotel Cristal

 

Výstava shrnuje více než osmdesátiletou historii železnobrodského hotelu Cristal a umožňuje tak nahlédnout do nitra jedné z dominant Železného Brodu, která byla v minulosti kulturním a společenským centrem města a v současné době je již několik let veřejnosti nepřístupná.

Výstavu můžete zhlédnout v národopisné expozici na Bělišti do 17. března 2024.

 

 

stavba hotelu
Hotel Cristal
restaurace hotelu Cristal

Publikace Brodec a Volha

 

Muzeum v Železném Brodě vydalo dvě publikace, které se zaměřují na historii města a jeho dědictví. První publikace s názvem "Volha byl náš přístav" pojednává o legendární hospodě, která stála na malém náměstí až do své demolice. Tento hostinec existoval celých 130 let a publikace nabízí množství fotografií a příběhů, které se týkají jeho historie. Místní obyvatelé si stále pamatují na tuto hospodu jako na jakési centrum města a místo, kde se scházeli lidé různých vyznání a zájmů. Hospoda Volha neodmyslitelně patří do dějin Železného Brodu.

Druhá publikace s názvem "Brodec, obrázky z historie městské čtvrti" se věnuje jedné z městských čtvrtí Železného Brodu. Připomíná její první známé obyvatele, zabývá se průmyslovým i stavebním vývojem a jistou poetiku nalézá i v betonových zákoutích sídliště na Vápence. Publikace je plná fotografií a dokumentů, které zachycují historické okamžiky tohoto kouzelného místa. Čtenáři se dozví mnoho zajímavostí o tom, jak se tato část města vyvíjela v průběhu let a jak se proměňovala její architektura.

Publikaci "Volha byl náš přístav" můžete zakoupit za 120 Kč a publikaci "Brodec, obrázky z historie městské čtvrti" za 175 Kč. Tyto publikace jsou k dostání v otevíracích hodinách Běliště nebo v infocentru města.

Tyto publikace zaujmou všechny, kteří se zajímají o historii Železného Brodu a jeho dědictví.  Pokud chcete získat další informace o městě a jeho historii, rozhodně doporučujeme navštívit Běliště a prohlédnout si tyto publikace osobně.

 

Volha

Na Vapence

Mapa Brodec

Brodec 2

Tvorba internetových stránek Dejtonaweb.cz | Jan Adamec